1 mayıs neden işçi bayramı

günden
günden
A+ A-

ilk kez 1856’da avustralya’nın melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için  bir yürüyüş düzenlediler.

1 mayıs 1886’da amerika işçi sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar.

chicago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. luizvil’de (kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. o dönemde luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. işçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte ulusal park’a girdi. her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu‘ şeklinde yorumlanmıştı. bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 mayıs’ta kanlı haymarket olayı’na yol açtı. uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi.

14-21 temmuz 1889’da toplanan II.enternasyonal’de fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “birlik, mücadele ve dayanışma günü” olarak kutlanmasına karar verildi. böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

zamanla 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. günümüzde dünyada birçok ülkede tatil günü olan 1 mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar.

Paylaş:
Etiketler: , ,

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

hayır

#YasayiGeriÇek #yasayıgeriçekkatliyamahayır #KatliamYasasınaHayır #UyutmakCinayettir #UyutmaYaşat…

köpek

köpekleri öldürünce çocukları kurtarmış olacağız…

antalyaspor

antalyaspor fb’nin sembol isimlerinden birini…

en popüler

kıyı köşe

Hiçbir sonuç bulunamadı.

ismin halleri

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü