mahalle

karınca
karınca
A+ A-

herkes yerli yerinde öyle mesut ki. yerinden memnun olduğu derecede mahallelinin yerinden bir o kadar rahatsız. öteki mahalle ile maç yapacağını söylüyorlar ama takım kurmaktan bile acizler. hayır bunu bir sürahi söylese anlayacağım üstelik dolu mu boş mu diye bakmadan. ne bileyim bir çalı süpürge de diyebilir amaaa nerde?
sonra öteki mahallenin takımı kendi arasında oynamaya başlayınca mızmızlanmak ne kadar saçmaysa gölgesiyle dövüşenler ne kadar kazanıyorsa sevişenler de o kadar haz olur oldu. amma bizim mahalle de takımları da öteki mahallenin takımı takım kaptanı gibi işte.
ama o bakkal yok mu o bakkal komşusu manav bir de. küfrettikleri avmleri yerin dibine geçirirken mahalleliye kızarken şehrin sahibine ki avmlerin ortağıdır helal olsun çekiyor kesmiyor bedduaları sıralıyor şehriemini eleştirenlere. borç olunca bize gelirsiniz paranız olunca avm kaçamağı yaparsınız dediği komşularına daha kızardı hatta hep kızardı. hani veli nimet olmasa /aklından öyle olmadığını geçirdiği de çok olurdu / saydıracak bildiğiniz.
kahveci her türlü işini yüzdürüyordu. iş olursa esnafın çayı yetiyordu elhamdulillah. iş yoksa zaten işsiz boldu akşama sabaha doluyordu mekan. eskiden mahallenin muteberi makbulu olanlar ormanın içinde doğayla başbaşa sitelere taşınmasaydı daha renkliydi buralar. hele o boş arsalarında top oynandığı zamanlar. akşam çökmeye hazırlandığında oyunu en tatlı yerinde bölen balkonlardan gelen anne sesleri zamanları….
o zamanlar mahalleydi yaşadığımız yerler. insanlar insanları bilirdi. sonra yani şimdi uyduruk mahalle dizilerindeki tatsız uyduruk hayatlar kentsel dönüşüme heba edilmiş neslin ızdırabı gibi görünüyor bizim kuşağa.
ama esaslı bir maç olmalı artık. esaslı takımların kurulduğu ve şehrin liginde. manavın kasabın kendi kalesine gol atmasını bıraktıracak takımlar olmalı. takımın kaptanı topun sahibi kahvecinin oğlu değil mahallenin kaptanı olmalı.
ama yerli yerimizde mesutsak gölgemizle sevişirken boşalıyor dövüşürken yeniyorsak gerek yok bu kadar zahmete. kasaba bakkala söylenmeye de. baz istasyonu taktıran apartman sakinlerine de. bir çay söyleyelim şimdilik. akşama rakı ile düzeltiriz nasılsa dünya alemi mahalle ne ki.
çaylar çok oldu….

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

ismin halleri

madalyanın onuru

Bir yarışta (resme bakın), Kenya’yı temsil eden atlet Abel Mutai,…
Menü