kaçıncı yeni müfredat

eğitim
eğitim
A+ A-

1980-90 larda şöyle bir tespit duymuştum:” adında milli sıfatı olan iki bakanlık var. birisi savunma diğeri de eğitim. oysa ülkede sürekli iktidar değiştiğinden ve hatta koalisyonlar olduğundan dolayı sürekli bakanlar değişiyor, anlayışlar değişiyor. bundan dolayı da eğitimde sorunlar çözülmüyor.” bu belirleme kısmen doğru olsa da aslında son 22 yılda aynı iktidar olduğu halde dokuz (rakamla 9) milli eğitim bakanı görmüş olmamızı hatırlatmak gerekir.

22 yılda değişenler bakanların isimleri ve müfredat oldu. değişmeyen ise kaliteyi, kamusal eğitimi içinden çıkılmaz hale getirmek oldu.

öğretmenler bu yıl yaz dönemi seminer çalışmasında “maarif modeli” denilen yeni müfredatı değerlendirmekle meşguller. 2024-25 eğitim öğretim yılında uygulanılmaya başlanacak olmasına rağmen öğretmenlerden görüş, eleştiri beklemek ayakkabıdan sonra çorap giymek gibi. sendika ve bilimsel çevrelerden bir haftada görüş isteyen anlayışın bu tür yaklaşımları demokratik görünmek kaygısı şeklinde düşünmemek elde değil.

maarif modeli nedir? neyi değiştirdi bu müfredat

ilk elde göze çarpan elbette o sadeleştirme. daha önce bir hedefle ilgili adım adım edinilecek kazanımlar vardı. çünkü her adım da değerlendirilmek için ölçekleniyordu. yeni müfredatta ise bu kazanımlar virgül ya da ve bağlacıyla birleştirilmiş adına da eğitim çıktısı denmiş. aslında eğitim çıktı ve kazanım arasında da ciddi bir fark var. yazının devamında ona değineceğim. ki maarif modelinin asıl değiştirilen ve eleştirilecek yeri burasıdır.

okuma yazma eğitiminde harf sıraları değiştirilmiş. kendilerince bu değişim için nedenler oluşturulmuş sadece. ki buna benzer ekleme ve çıkarmalar her derste yapılmış. yazıyı uzatmamak için ders ders ayrıntılara değinmeyeceğim.

kazanımın adı eğitim çıktısı olunca değişen nedir?

değişen çok şeydir. kazanımda ifadeler çoğunlukla farkındalık oluşturmaya dönüktü. farkındalığın tanımı da, bir canlının çevresinde gelişen olayları bilme, algılama ve duyumsama becerisidir. yani bir şeyin bilincinde olma anlamına gelmesidir. görmek ile bakmak arasındaki fark gibi yani. düşüncelerini, duygularını ve bedenini gözlemlenmesiyle elde edilen zihinsel bir durumdur. eğitim çıktılarına baktığımızda iste daha önce değiştirirken çok eleştirdikleri davranışçı yaklaşımı görüyoruz ve “bilme” üzerine odaklanıldığı görülmektedir. ki maarif kelimesi de kökü itibariyle bilgi, bilmek anlamındadır.

okullarda çok eleştirilen bir örnektir: “öğrencilere temiz bir sınıf için neler yapılmalı?” sorusu sorulduğunda bunu herkes bilir ama yapan çok nadir öğrenci bulunur. “yeni” model bilmeye odaklanmış ve müfredatın hemen her yerine serpiştirilen “değerler eğitimi” muradettiklerini vermeyecektir.

 

 

Paylaş:
Etiketler: , ,

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

hayır

#YasayiGeriÇek #yasayıgeriçekkatliyamahayır #KatliamYasasınaHayır #UyutmakCinayettir #UyutmaYaşat…

köpek

köpekleri öldürünce çocukları kurtarmış olacağız…

antalyaspor

antalyaspor fb’nin sembol isimlerinden birini…

en popüler

kıyı köşe

Hiçbir sonuç bulunamadı.

ismin halleri

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü