üretirken öğrenelim, öğrenirken de sıkılmayalım

kıyı köşe
kıyı köşe
A+ A-

haydi bir şey üretelim, bir çok ders yapalım. üretirken öğrenelim. öğrenirken de sıkılmayalım. ve hayata dokunalım.

üreteceğimiz şey bileklik, ya da çerçeve olacak. ilgili dersler matematik, görsel sanatlar, hayat bilgisi ya da sosyal bilgiler ve elbette türkçe olacak. hayat bilgisi ya da sosyal bilgilerden toplumla ilgili olan bir konu ile ilgili kampanya düzenlenecek. bu sokak hayvanları için barınak, besin sağlama da olabilir. çevre sorunlarıyla ilgili toprağın, suyun kirlenmesini engellemek için bir kampanya da olabilir. peki bu kampanyanın ya da yardımın ekonomik boyutunu nasıl aşacağız?
elbette ürettiklerimizi satarak. ne üreteceğiz? bileklik, kolye, halhal ya da resim çerçevesi.

bu tamamen matematiğin konusu olmakla birlikte, görsel tasarım da isteyen bir çalışmadır. matematiğin örüntü ve süslemeler konusunun üretim aşamasıdır bahsettiğim. aynen halı, kilim, kazak, fayans vb yerlerde kullanıldığı gibi.

bu arada sadece örüntü konusu ile sınırlı kalmayacak matematikle ilişkisi. kullanılacak malzemelerin hesaplanması, örüntü kalıbına göre gereken malzemenin tesbiti, maliyeti hep yine matematiğin alanı. üretim bittiğinde de fiyat belirleme, satış yapma, elde edilen gelirin ihtiyaç ile karşılaştırılması gibi çok geniş matematik deneyimi olacaktır.

görsel sanatlar dersinde tasarımın modellenmesi, renklendirilmesi ve malzeme tesbiti bu ders için çok uygundur. yaratıcılık çalışmaları olarak da.

çalışmalar süresince öğrenilen alanlarla ilgili kelimeler öğrenilecek. süreç boyunca zaten cümle içinde kullanılacağı gibi çalışma sonunda hazırlanacak raporda da türkçe’deki yönergeyle anlatma, yazılı anlatım, yazma kuralları vb pek çok kazanıma dokunulacak. ayrıca bu üretim sırasında halı, kilim, fayans vb işlerle ilgili araştırma yapıp bilgi yazısını kullanma becerisi edinilecektir. yine kampanya ile ilgili metinler de bu sürecin aracı olacaktır.

burada tek handikap öğretmenin süreçlere hakim olmasıdır. disiplinler arası bağı kurması ve ona göre koordinasyon sağlamasıdır. rehberlik etmek ama yardım etmemek, sorulara karşılık vermek ama cevap vermemek gerekiyor.

tüm bu çalışmalar 3-5 kişilik gruplarla hazırlanmalı. grup içerisinde katılımın, öz denetimin, yardımlaşmanın, sorumluluk almanın, iletişimin, problem çözmenin etkin olarak kullanılması  gerekiyor. okumaya sıkılmış olabilirsiniz ama emin olun öğrenciler uygularken hiç sıkılmayacak. başka bir hayat olduğu gibi başka bir eğitim de mümkün.

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

ismin halleri

Menü