sırı bozulmuş aynalarda taranmak – yalan tanrısı

karınca
karınca
A+ A-

daha yolun başındaydı. sadece kendi kendine konuşuyordu. derinden ve sessiz. sessizliği kendinden başka duyanın olmamasıydı sadece. oysa böyle bir gürültü yoktu. çaresizliğin gürültüsü. işte yine bu anlardan birinde herkes bir soru assın gökyüzüne dedi.
birisi:

– soru mu? dedi. soru?

bu ilkiydi asılan. sonra merak çoğaldı. sonra soru sorular oldu. o kadar çoğaldı ki cevaplar olarak yağmaya başladılar asıldıkları yerden. ve cevapları soruları konuşmak zamanıdır diye düşündü. başını kaldırdı. gözünü açtı iştahla ağıldan çıkan kuzuların sevinci gibi. sonra bir soru daha geldi.

-ne söylediğin mi, kimin söylediği mi önemli?

daha çok kimin söylediği önemliydi. cevap belliydi. nasrettin hocanın kaftanına olan hürmet gibi bir şeydi bu. kimin söylediği önemliydi ama kimsin sorusuna hiç kimse cevap vermiyordu. çünkü insan bu su misali bir buhar bir buz bir su. havanın durumuna göre kılık değiştiriyordu. hayatın en kahrolası duygusuyla, umutsuzlukla tekrar gözünü indirdi. tekrar başını eğdi. o gözünü indirdiği dünyanın baştan çıkarıcı renginden geçeli çok olmuşu. çokları ise yine su gibi gürül gürül akıyordu serabın peşinden.

sırı aşınmış aynalarda gerçeğin ilüzyonu bile yarım yamalık görünüyordu. kimileri bu ilüyonun da sahteliğini satıyor, kimileri sahileri bırakıp aynalara tapıyordu. ve bu eşrefi mahluk yüce faiillerin azmettirmesine teşne ruhlarıyla, ruhunu her vakit temiz tutma çabasındaki, mezar taşı kadar kaydı olacakların gel gitinde sallıyordu gezegeni. cennetlik aç bırakılanlar için askıda ekmeği bulan medeniyet iyiliğin afyonunu haz için tüttürüyordu. ve o cennetlikler de bir gün iyilik hazzını duyacağı hülyalara dalarak sırın önündeki parça parça aynayı yüyüp paklayıp kuşanıyordu kendi gibi olanlarla mücadelesine. işte bu hengamede ya haz vardı ya askıda ekmek. göğe asılan sorula henüz tamamlanmamış, daha bir kaç kişi dışında kimsenin dikkatini çekmiyordu.

 

 

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

bekçi

zamana küfrederdi hep ağız dolusu…

en popüler

kıyı köşe

günlerin en afyonlusu…

80 darbesinin ertesiydi. ilkokuldaydım. öğretmenimiz atılmıştı, muhtemelen içerdeydi. yerine gelen,…

ismin halleri

Menü