shrek karakterine ilham kaynağı olmuş bir güreşçi

ismin halleri
ismin halleri
A+ A-

maurice tillet (23 Ekim 1903 – 4 Eylül 1954) rusya doğumlu fransız profesyonel güreşçidir. tillet, 1940’ların başlarındaki müsabakalarıyla en çok izlenen güreşçiydi ve iki kez, amerikan güreş birliği tarafından organize edilen müsabakalarda “dünya ağırsiklet şampiyonu” unvanı sahibi oldu.

tillet, rusya’daki ural dağları’nda fransız bir anne ve babanın çocuğu olarak doğdu. annesi bir öğretmendi, babası ise bir demir yolu mühendisiydi. tillet’nin babası, o genç yaşta iken öldü. çocukken bir meleği andıran yüzü sebebiyle “melek” lakabıyla anılırdı. 1917’de, tillet ve annesi devrim sebebiyle rusya’yı terketti ve fransa’ya taşındı ve burada reims kentine yerleştiler. tillet 17 yaşına geldiğinde, ayakları, elleri ve kafasında orantısız bir büyüme baş gösteri ve kendisine akromegali -beyin tabanında bulunan hipofiz bezinin ön lobundan (adenohipofiz) çok fazla miktarda büyüme hormonu (growth hormone, GH) salgılanması nedeniyle oluşan hastalık- teşhisi kondu.

hukuk okumak istemişti ama hastalığı buna engel oldu. tillet fransız deniz kuvvetleri’ne 5 yıl süresince mühendis olarak hizmet verdi.

shrek karakterine ilham kaynağı olmuş bir güreşçiydi. dış görüşünü de bakıp çok da yorum yapmamak lazım. çünkü tillet; 14 dil bilen şairane bir kişilikti.

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

ismin halleri

Menü