şarkılarda iklim değişikliği listesi

listelerim
listelerim
A+ A-

İklim Değişikliğine Referans Veren 10 Şarkı

Pierre-Louis bu araştırması sonucunda öne çıkan 10 şarkıyı seçip sanatçılarıyla görüşerek bir yazı yayınladı. İşte o listedeki şarkılar:

1- Smash Mouth – All Stars (1999)

Listedeki ilk şarkı, power-pop grubu Smash Mouth’un dünyayı buzulların erimesi konusunda uyardığı “All Star”. Kaliforniyalı grubun bu şarkısı iklim protestocularının marşı haline gelmiş durumda. Şarkının sözleri protesto posterleri üzerinde ve internet memelerinde kullanıldı.

“All Star”, grubun iklim değişikliğine değinen tek şarkısı olmasa da Shrek dahil olmak üzere birçok filmde kullanılarak popülerliğini yıllarca korudu.

2- Mos Def – New World Water (1999)

Bu şarkı şu an Yasiin Bey adını kullanan sanatçının ilk albümü “Black on Both Sides”de çıktı. “New World Water”, dinleyiciyi su kıtlığının tarihsel, sosyal ve çevresel etkilerinden geçirerek daha büyük bir kriz haline gelecek olan temiz suya ulaşım sorununa kadar götürüyor.

3- Melissa Etheridge – I Need to Wake Up (2006)

Melissa Etheridge, “An Inconvenient Truth” adlı iklim belgeselinin tema müziği “I Need to Wake Up” ile “2007 En İyi Orijinal Şarkı” dalında Akademi Ödülü kazandı. Etheridge şarkının piyasaya sürüldüğü yıl biyodizel yakıtlı bir otobüs ile ABD ve Kanada’da turneye çıkmıştı.

4- Thom Yorke – And It Rained All Night (2006)

Radiohead grubunun solisti ve söz yazarı Yorke, 2006 yılında çıkardığı “The Easer” adlı solo albümünde “Cymbal Rush” ve “And It Rained All Night” şarkılarıyla sel baskını korkusunu ele aldı.

5- Pitbull ft. Sensato – Global Warming (2012)

Hareketli dans ve parti şarkılarıyla tanınan Pitbull da iklim değişikliğine 2012’de “Global Warming” ve 2017’de “Climate Change” albümlerini çıkararak dikkat çekti. Pitbull küresel ısınmayla ilgili bir kayıt yapmış olsa bu kaydı kimsenin dinlemeyeceğini düşündü. Bu yüzden küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi konuları kayıtlarına serpiştirerek dinleyicilerin hem dikkatlerini çekip hem de dans etmelerini sağladı.

Küresel ısınma, seragazları ve iklim değişikliği üzerine ilk bilgilerini küçükken annesinden alan sanatçı, o zamandan beri konu üzerine okuduğunu ve belgeseller izlediğini de söyledi.

Pitbull aynı zamanda 2018 yılında Birleşmiş Milletler’in “Clean Water Here” girişiminin elçiliğini üstlenmişti. Pandemi felaketini atlattıktan sonra küresel sorunlarla başa çıkma ihtiyacı ile birlik olacağımıza dair umudunu da yeni şarkısı “I Believe That We Will Win” ile dile getirdi.

6- Macy Gray – All I Want For Christmas (2015)

İklim değişikliğinin müzik türü ayırmadan şarkılarda yer edindiğini gösteren bir diğer örnek de Marcy Gray’in Noel şarkısı.

7- Anohni – 4 Degrees (2016)

Sinsi bir davul ritmi eşliğinde Anohni, dünyanın kaynadığını görmek istediğini söyler. Şarkının adı, insanların fosil yakıtları kısıtlamadan yakmaya devam edip iklim değişimine karşı eylemde bulunmamaları durumunda sıcaklıkların 2100 yılı sonuna kadar yaklaşık 4 santigrat derece artacağını gösteren araştırmalardan geliyor.

8- OneRepublic – Truth To Power (2017)

OneRepublic grubu 2017 yılında çıkan “An Inconvenient Truth” şarkısı hem sözleri hem de klibiyle dikkatleri iklim değişikliğine çekti. Şarkının siyah-beyaz klibinde kuraklık, seller, eriyen buzullar gibi birçok felaket gösteriliyor. Daha sonra insanların protestoları, Paris Anlaşmasına referanslar ve dünya liderlerinin bir araya gelişi ile görüntüler renkleniyor, dünya yeniden canlanıyor.

9- Childish Gambino – Feels Like Summer (2018)

1970’lerin duygusal yaz havası tadında bir girişi olan bu şarkı, iklim değişikliği temalı sözleriyle günümüze geçiyor. Şarkının animasyonlu klibinde Michelle Obama’dan Will Smith’e birçok ünlünün “cameo görüntüleri” bulunuyor.

10- Billie Eilish- All the Good Girls Go to Hell (2019)

Bu şarkı hem Kaliforniya’daki evinin yanmasına, hem de yükselen deniz seviyelerine atıfta bulunuyor. Yayınlanmasıyla birlikte Eilish, Instagram hesabında bu yazıyı yayınladı:

“…Yeryüzümüz benzeri görülmemiş bir hızla ısınıyor, buzullar eriyor, okyanuslarımız yükseliyor, vahşi yaşamımız zehirleniyor ve ormanlarımız yanıyor. 23 Eylül’de BM, bu sorunların nasıl ele alınacağını tartışmak üzere İklim Eylem Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak. Zaman geçiyor. 20 Eylül Cuma ve 27 Eylül Cuma günü sesinizi duyurabilirsiniz.”

Dünya müzik listelerinde bunlar olurken Türkiye’de ise 2019’da Şanışer ve diğer 17 sanatçının Susamam şarkısı uzun süre gündem konusu olmuştu. Ülkedeki tartışmalı konulara sırayla dikkat çeken şarkıda küresel ısınma, kuraklık ve su kıtlığı gibi sorunlara da yer verilmişti.

Şarkılarıyla olmasa da Athena grubu solisti Gökhan Özoğuz da, Özge Özpirinçci ile National Geographic yapımı 25 Litre belgeselinde yer alarak küresel su sorununa dikkat çekmişti.

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

ismin halleri

Menü