salgınlar krizler de kral çıplak diyor

kıyı köşe
kıyı köşe
A+ A-

covid-19 koronavirüs salgınında çokça söylenen şey: “açıklanan sayılara güvenmiyoruz”. bu söylenen demokratik kategorisindeki ülkeler için de böyle. zaten demokrasi endeksi belli olan ülkeler içinse normal bir durum. aslında acıtı durum şu ki, kimsenin kimseden farkı yok. coğrafya, ülke, medeniyet, rejim çok farketmiyor.

masalda kral çıplak diyen çocuk zamanımızda daha çok doğal afetler, salgınlar ve krizler oluyor. makyajlı, albenili, cafcaflı söylevleriyle kutsanan demokratik devletlerin de zamanla haber almada bile dalga geçilen kuzey kore ile aynı yerlere düştüğüdür. tv100’de ahu özyurt’un programında prof. dr. aziz akgül konuşurken “dünya liderleri manyak.” dedi aleni olarak. silaha harcana devasa bütçeyi de söyleyerek bu manyaklıktır dedi durdu döne döne. haksız mı kesinlikle haklı.

trump denilen karikatür figür çin’i hedef alarak insan eliyle yapıldığından tutun da bir sürü saçmalığı söylemekten utanmıyor. çin bir çok veriyi saklıyor diğer taraftan. ingiltere toplumsal bağışıklık diyerek ihtiyarlardan “kurtulup” sigorta sistemini düzeltmeyi düşündü. ve her ülkede aynı soru soruldu sürekli: kayıp kaç kişi, hasta kaç kişi …

abd’de, ab’de seçim katılım oranları %50’lerde seyrediyor. tüm bunlar bize bir şey şöylüyor. seçimle gidenle gelenle bir şey değişmiyor. en alttaki için de orta sınıf için de geçerli bu durum. artık sistemin insana bir şey vermediğine ikna. sorun çıkış yolu bulamamak da.

doğal afette, krizde ya da salgında dahi büyük halk kitlesinden kopuk izleyen siyaset ve hükümetler, devlet başkanları bir kez daha sınıfta kalıyor. tüm sistemi etkileyen bu kriz halinde de haklı olarak kimse verilen bilgilere inanmıyor. çin’in açıkladığı sayılar da muamma, arupadaki, suriyedeki de muaamma. oysa çok farklı demokratik kültürlerin olduğu ülkelerden bahsediyoruz. çünkü tüm hükümetler aslında tek bir merkezin elinde. silah, otomotiv, bilişim, sağlık vb hepsi bir yerde düğümleniyor. hepsi de ulus üstü, devlet üstü sermayeler. ve oy her ne kadar çoğunluktan gelse de söz yetki hep onlarda.

tek fark etiketlerimiz. tek fark çoğunluğun diğer çoğunluğa düşman edilmesinde.

 

 

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

bu iklim değişmeli

kediye işkence yapanın görüntülerini unutamadan, ayrılmak isteyen kadının öldürülmesini öğreniyoruz.…

ismin halleri

Menü