hiç bir politik etiketle etiketlenmeyen avusturyalı düşünür ivan illich

ismin halleri
ismin halleri
A+ A-

hiç bir politik etiketle etiketlenmeyen avusturyalı düşünür ivan illich, 1926’da doğmuştur. çağdaş batı kültürü, kurumları ve eğitim, çalışma hayatı, enerjinin kullanımı, ekonomik gelişme, sağlık vb. alanlardaki etkileri üzerine eleştirel incelemeler kaleme almıştır.

italyanca, fransızca ve almancayı ana dili gibi bilirken, daha sonra bu dillere sırpça-hırvatça, antik yunan ve latin dilleri, ispanyolca, portekizce, hintçe de ekledi.
italya’da florence üniversitesi’nde histoloji ve kristalografi, vatikan’da pontifical gregorian üniversitesi’nde teoloji ve felsefe, salzburg’da ortaçağ tarihi eğitimi gördü. porto riko katolik üniversitesi başkan yardımcılığına getirildi. 1961’de meksika cuernavaca’da centro intercultural de documentación (CIDOC, International Documentation of Center) kurdu. merkezin araştırmaları vatikan ve CIA ile çatışmasına sebep oldu.

Illich 1970’lerde fransa’daki sol entelektüel çevrede popüler olmasına karşın françois mitterrand’ın 1981’deki seçiminden sonra fransız solunun hükümete gelmesiyle birlikte görüşleri fazla kötümser bulunduğundan bu çevrelerdeki etkisi gün geçtikçe azalmıştır.

hayatının sonraki yıllarında kansere yakalandı ve eleştirdiği kurumsallaşmış tıp yerine geleneksel metotlara başvurdu. hastalığının ilk aşamalarında tümör ile ilgili bir doktora danışmış ancak kendisine konuşma yeteneğinin kaybolma ihtimalinin çok yüksek olduğu söylenmişti. “ölümlülüğüm” diye adlandırdığı tümör ile 2002 yılındaki ölümüne kadar yaşadı.

türkçedeki eserleri:

  1. Şenlikli Toplum, Ayrıntı Yayınları, 1989
  2. H2O, Afa Yayınları, 1991
  3. Profesyoneller İktidarı, Pınar Yayınları, 1994
  4. Sağlığın Gaspı, Ayrıntı Yayınları, 1995
  5. Gender, Ayraç Yayınevi, 1996
  6. Enerji ve Eşitlik, İz Yayıncılık, 1997
  7. Okulsuz Toplum, Şule Yayınları, 2005
  8. İşsizlik Hakkı, Yeni İnsan Yayınları / Ivan Illich Kitaplığı, 2011
Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

bu iklim değişmeli

kediye işkence yapanın görüntülerini unutamadan, ayrılmak isteyen kadının öldürülmesini öğreniyoruz.…

ismin halleri

Menü