öldürmenin zayıflığındaki güç

kıyı köşe
kıyı köşe
A+ A-

her sakallıya dede demedim hiç. bu yüzden de hırkaya değil vücuda baktım. vücudun yaptıklarını izledim. elimden geldiğince.

oysa memlekette bir hırka giyen muteber bir de hırkayı bayrak yapanlar. sanki nasreddin hocanın ye kürküm fıkrasını hiç bilmeyen bir toplumuz gibi. oysa tüm ironi de gerçeklikte fıkrada açık seçik. ki dinde öyledir. niyet ve ameldir aslolan.

uzun süredir ülkede başka şeyler yaşanırken bir kesimin dedi bambaşka. bir istanbul sözleşmesidir gidiyor. muhtemelen kimse okumamış amacının ne olduğunu bilmiyordur. ama yaşananlara tanığız. lütfen yaşananlara bir bakınız. siz de anne babasınız. bu kadar kör olamazsınız.

taciz, tecavüz ve cinayetlerin sebebinin açık giyinmek olmadığı ortadadır. bakınız erkek çocuk taciz ve tecavüzleri bakınız kapalı kadın cinayetlerine. yine hafif meşep yaşamın sonucu olduğu da bahanedir. hafif meşrep yaşam erkeğe ne zamandan beri helaldir. ve dahi öldürmek.

mesele düpedüz bir cinse yapılan saldırıdır. düpedüz istenildiğinde kör sağır dilsiz olmaktır.  sakal ile tesbih ile baskı ile din olmuyor. olursa münafıklar yaratılır. olursa inançlarınızı kirletirsiniz. ahlak olmadan, erdem olmadan hiç bir şey sahici değildir.

bahane üretmektense bir mum yakın. mumun altına altına bakın. aydınlatamadığı yerlere yani. kendinden olmayanı öldürmek sorunu çözmediği gibi öldüreni yok eder. öldürmenin zayıflığında yok olunur. güç hoşgörüdür. güç ahlaktır. güç kendini tanımak, bahane üretmeden sorun çözmektir.

yeni zelanda başbakanı gibi olmak, roterdamdaki kilise gibi olmak, israilde filistinlinin yanında olan yahudi gibi olmaktır güçlü olmak. rachel corrie olmaktır. linç fikrinden, öldürme arzusundan ayrılındığında güçlü olunur. erkeklik güç değildir. öldürme hakkı hiç değildir.

musa ertürk

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

ismin halleri

Menü