“nefretin kazanmasına izin vermeyeceğiz…”

ismin halleri
ismin halleri
A+ A-

fas’tan ispanya’nın kuzey afrika’daki toprağı ceuta’ya ulaşan sekiz bin sığınmacıdan biri olan Senegalli bir adamla luna reyes adlı Kızılhaç gönüllüsünün sarıldığı görüntüler, 20 Mayıs’ta sosyal medya platformlarında viral oldu. Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından reyes, aşırı sağcıların cinsiyetçi ve ırkçı saldırılarına maruz kaldı.

ispanyol televizyon kanalı RTVE’ye konuşan reyes, “ağlıyordu, elimi uzattım ve bana sarıldı. bana tutundu, bu kucaklaşma onu yaşama tutunduran şeydi” dedi. reyes, erkek arkadaşının da siyah olduğunu fark eden milyonlarca kişinin kendisine hakaret ve ırkçı söylemlerde bulunduğunu ve bundan vazgeçmeyeceklerini söyledi. reyes “36 saat içinde binlerce sığınmacı ceuta’ya ulaştı. böyle bir şey görmek için eğitilmemiştik. İhtiyacı olan birine sarılmak dünyadaki en normal davranıştır” diye konuşarak uğradığı linç girişimini eleştirdi.

sosyal medyada ırkçı ve cinsiyetçi hakaretlerin yanı sıra #GraciasLuna (#TeşekkürlerLuna) etiketiyle Twitter’da 50 binden fazla destek paylaşımı yapıldı. ispanyol televizyon sunucuları, üst düzey hükümet yetkilileri ve sanatçılar da dahil olmak üzere çok sayıda kişi Luna’ya destek mesajları paylaştı.

ispanya ekonomi bakanı nadia calvino da reyes’e destek paylaşımı yapanlar arasındaydı. calvino, resmi twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “toplumumuzdaki en iyi değerleri temsil ettiğin için teşekkürler luna. #GraciasLuna. Bu fotoğraf umut ve dayanışmanın sembolü” dedi.

madrid şehir meclisi’nin üyesi rita maestre ise “nefretin kazanmasına izin vermeyeceğiz. bu fotoğrafı ülkemizin en iyi sembolü olarak görenler, sayıca diğerlerinden üstündür” diye yazdı.

uluslararası kızılhaç hareketi genel sekreteri jagan chapain ise “luna bizim en iyi halimizi temsil ediyor. ışık saçtığın ve dünyaya insanlığı gösterdiğin için teşekkürler Luna. #GraciasLuna” paylaşımını yaptı.

kaynak: medyaskop

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

tatil

hayatları bitiyor. tatil uzattılar diyorlar.…

başlık

haber başlığı şu: “öldürülen meslektaşları…

en popüler

kıyı köşe

ismin halleri

Menü