insanlık dersi: anlayana

ismin halleri
ismin halleri
A+ A-

iskoçya’nın glasgow kentinde ramazan bayramı’nda sınır dışı edilmek istenen iki müslüman mülteci serbest bırakıldı.

İngiltere İçişleri bakanlığına bağlı göçmenlik polisleri, yerel saatle sabah 09.30’da glasgow’da ağırlıklı olarak müslümanların yaşadığı pollokshields mahallesinde bir evi basarak iki kişiyi sınır dışı edilmek üzere minibüse bindirdi.

olayı gören mahalle sakinleri minibüsün hareket etmesini engelledi. göstericilerden biri minibüsün altına yatarken, diğerleri de aracın etrafını çevirdi.

bunun üzerine olay yerine iskoçya polisi çağrıldı. önce minibüsü korumaya alan polisler, daha sonra göstericilere müdahale etti.

İskoç polisi geri adım attı
ancak iskoçya polis teşkilatından daha sonra yapılan açıklamada, kendilerini ingiltere göçmenlik bürosunun çağırdığı belirtilerek, “İskoçya Polisi mültecilerin geri gönderilmesine yardımcı olmuyor. Memurlar, protestoyu denetlemek ve kamu güvenliğini sağlamak için olay yerinde.” denildi.

İnternette yer alan görüntülerde polislerin daha sonra minibüsün etrafından ayrılıp yol kenarına geçtiği görüldü.

gelişmelerin ardından iskoçya polis teşkilatı’ndan yapılan açıklamada, başkomiser mark sutherland’ın, 2 mültecinin serbest bırakılmasına karar verdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“pollokshields mahallesindeki gözaltı ve müteakip protestoya dahil olan tüm insanların güvenliğini, halk sağlığını ve refahını korumak için, başkomiser sutherland, uygun risk değerlendirmesinin ardından, ingiltere göçmenlik bürosu tarafından gözaltına alınan erkeklerin bulundukları topluma geri dönmesi yönünde operasyonel karar aldı. iskoçya polisi bunu hızlı ve etkili şekilde kolaylaştırmak için halktan en kısa zamanda sokaktan dağılmasını istiyor.”

İngiltere hükümetinden, eylemleriyle bir daha asla böyle tehlikeli bir durum yaratmayacaklarına dair güvence talep edeceğini belirten sturgeon, daha önce bir bakanla konuşmayı başardığında hiçbir güvence verilmediğini ve empati de gösterilmediğini anımsattı.

sturgeon, son olarak, bir seçim bölgesini temsil etmekten, sığınmacılara ve mültecilere kucak açan ve onlara destek veren bir ülkeye liderlik etmekten gurur duyduğunu dile getirdi.

editörden: insanlığın bu yüzyıldaki belası ayrımcılık. sonucunda kin ve nefret. her toplumda görülen bu hastalığı insan kalanlar yenecek. yine elbette her toplumda insan kalanlar. yeni zellanda da yaşananlar, yukarıda iskoçyada olanlar ya da filistinde filistinlilere sahip çıkan israilliler gibi.

kaynak: euronews türkçe

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

tatil

hayatları bitiyor. tatil uzattılar diyorlar.…

başlık

haber başlığı şu: “öldürülen meslektaşları…

kendim

zihinsel yorgunluk, umutsuzluk, yaptığın işten…

en popüler

kıyı köşe

ismin halleri

Menü