gözüne far tutulmuş tavşanlar

kıyı köşe
kıyı köşe
A+ A-

galilenin çağından daha ötedeyiz. uzakta yani. hatta türkiyeli atasözü “doğru söyleyeni dokuz köyden
kovarlar”dan daha beter durumdayız. çünkü arık o kaba çoğunluk kovmuyor. olduğu yerde giyotini kuruyor artık. kesiyor kelleyi.

gereğinden çok ışık varsa ışık kirliliğinden, ses çok fazla ise ses kirliliğinden söz ederiz. şu an “bilgi” kirliliğinden söz ediyoruz. ancak bu çok bilgiden değil gerçek olmayan bilgilerin hızlı dolaşımından. yoksa herkes her şeyi nasıl uzmanı kadar bilebilsin ki. üstüne üstlük havamız kirli, suyumuz kirli, toprağımız kirli.

sen çağlar öncesinden “bir şey biliyorsam hiç bir şey bilmediğimdir.” de ki o zamanın bilgileri şimdinin bilgilerinin yanında parmakla sayılır kadar.

tarihi biliyoruz, felsefeyi biliyoruz, edebiyatı biliyoruz. biliyoruz da biliyoruz. bilmediğimiz şüphe etmek. bilmediğimiz dinlemek. bilmediğimiz düşünmek. yani bilgiyi kullanmak.

yani çok bilince ve de çok olunca bir tükürükte boğmak haktır. o kadar insan yanılıyor olamaz değil mi? değil tabi ki. özellikle bilim tarihinde öyle olmadığı çok görülmüştür. bakınız tekrar galilei. dinler farklı da olsa dinler tarihinde de çoğunluğa rağmen olanları görürüz. ki bu çoğunluk, bazen gönüllü bazen korkakça zamanın gücünün peşinde olanlardır.

nasıl ki duyularımız bizi yanıltırsa çoğunlukta yanıltır. hatta çoğunlukla yanıltır. çoğunluğun peşinde gitseydi insanlık binlerce yıl geride olacağımız çıkarımını yapmak zor değildir.

dinlemek lazım en güzel şarkıyı dinler gibi. hayal etmek lazım çocuk gibi. hayal edene imrenmek lazım en kıskanç halimizle. merak etmek lazım çatlayan toprağın suyu beklediği kadar.

gözüne far tutulmuş tavşan gibi olduğumuz bu zamanda ama bu nasıl olur. ışığı mı kapatalım, karanlığa mı girelim. yoksa oturup konuşalım mı….

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

ismin halleri

madalyanın onuru

Bir yarışta (resme bakın), Kenya’yı temsil eden atlet Abel Mutai,…
Menü