gösteri devam etmeli mi

kıyı köşe
kıyı köşe
A+ A-

öteden beri sahne sanatlarıyla ilgili olarak sürekli duyduğumuz “gösteri devam etmeli” sözünün aslında havada bir şey olduğunu farkettik pandemi sürecinde. anne babanın cenazesi varken sahneye çıkmak fikri bana hep garip gelse de bir çok kişi bu fikri olumlardı.

pandemide, evde kal çağrılarıyla tiyatro, sinema, futbol vb bir çok etkinlik askıya alındı. evde kaldık bir süre sonra sıkılmaya başladık. diziler bitti, filmler bitti, maçlar yoktu. kitap okumaya başladı bir çok kimse. ( pandeminin en iyimser faydası bu olsa gerek) ama geçen sürede gördük ki ekonomi yine her şeyi belirlemeye başladı. oysa insan yoksa ekonomi hiç bir şeydi. her şey insan içindi aslında…

daha ilk günlerde gayet anlamlı bir şekilde hayatlarımız daha önemli diyen teknik direktörler, futbolcular daha sonra derin bir sessizliğe gömülürken sektörün paydaşları paydaşları işe el attı. yayıncı kuruluşlar, bahis şirketleri, basın vb el birliği ile özellikle futbolu oynatmak için yoğun çaba içine girdiler. sanırım takım sporlarında basketboldan sonra en temaslısı futboldur. çeşitli “tedbirler” alınarak bu hafta bundesliga tekrar sahalara döndü. italya dönme hazırlığında. ülkemizde de bir takvim üzerinde çalışılıyor.

tedbir denilen şeylerin ise çok da mantıklı bir tarafı yok aslında. takım olarak birlikte olan futbolcuların saha kenarındakilerin sosyal mesafede oturması, sahaya girildiğinde bitiyor sonuçta. baraj kurarken, bir takım hücum ederken diğerinin defans yaptığı durumlarda hep ensede mücadeleden bahsediyoruz. ülkemizden gidersek hemen her konuda fikir beyan eden futbolcularımız, teknik direktörlerimiz sus puslar. üstelik sosyal medya gerçeği ortadayken. herkesin görüşü alınırken futbolculardan görüş alınmaması da ayrı bir gariplik. oyunun asıl aktörlerinin es geçilmesi de anlaşılır bir durum gibi görünmüyor.

başta uluslararası futbol organizasyonları, kurumları olmak üzere hepsinin uzlaştığı konu pazar payları, marka değerleri yani ekonomi. bir futbol seyircisi olarak maç izlemek isterim. hele de böylesi bir atmosferde iyi gelecektir benim gibilere. benim gibilere iyi gelecek diye kimsenin oyunu zorlamaya da hakkı yoktur diye düşünüyorum.

tavuk yumurta paradoksuna çevirmek olayı örtbas etmektir. ekonomi mi can mı? sorusunda cevap can olmalıdır. ölüler için ekonomi önemli değildir çünkü. gösteri devam etmeli ama sağlıklı ortam oluştuğunda. yoksa bu gösteri bizim olamaz.

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

bu iklim değişmeli

kediye işkence yapanın görüntülerini unutamadan, ayrılmak isteyen kadının öldürülmesini öğreniyoruz.…

ismin halleri

Menü