Eğitim İçin Hayatı Pahasına Savaşan Kadın

ismin halleri
ismin halleri
A+ A-

12 Temmuz 1997’de Pakistan’da doğdu Malala Yousafzai. Malala adını o tarihte eğitimci babası Pashtun kahramanı olan Malalai isminden esinlenerek koydu. O günden sonra da Dünya ve Pakistan için Malala, bir umut ışığı ve güç kaynağı oldu…
2009 yılında Pakistan’ın başına Taliban geçene kadar her şey normal seyrinde ilerliyordu. Fakat Malala 12 yaşındayken ülkesinde birçok şey değişmeye başlamıştı. Bunlardan biri de eğitim sistemiydi. Kızların okula gitmesi yasaklanmıştı. Bu yasak kararının karşısında sessizce oturmak yerine savaşmayı tercih etti Malala Yousafzai. Kendisi ve ülkesi için doğru olanı istiyordu.
O günlerde duruma sessiz kalmamasıyla BBC’nin dikkatini çekti ve “Pakistanlı Kızın Günlüğü” takma ismiyle BBC’de bir blog yazmaya başladı. Bununla kalmadı yaşı 12 olmasına rağmen evleri okulları kapı kapı dolaşarak eğitim hakkını savunmaya devam etti. Yine o yıllarda New York Times’ın onun hakkında hazırladığı bir belgeselle de BBC yazarı olarak ifşa oldu.
Taliban, ülkesinde gelişen olaylara sessiz kalmayan bu kızı susturmak istiyordu. Bir gün okula giderken de otobüsü militanlar tarafından durduruldu. Militanlar, Malala’yı boynundan ve başından vurdular. Belki de hikaye asıl burada başladı. Çünkü Malala Yousafzai gerçek bir savaşçıydı ve mucize eseri kurtulmuştu.
Tedavi için İngiltere’ye gönderildi ve tam 6 ay sonunda yeniden dimdik ayaktaydı. O hastane de yaşam savaşı verirken de ülkesinde farkında olmadan değişimin yanan ateşi olmuştu. Halk iki milyondan fazla imza toplayarak zorunlu ve ücretsiz eğitim kanun tasarısını mecliste onaylattı.

2014 yılında yani henüz 17 yaşındayken de Nobel Barış Ödülü’nü aldı. Dünyanın en genç Nobel Barış Ödülü sahibi olan Malala, ödülden kazandığı bir milyon dolarlık ödülünü de Pakistan’da bir okul yaptırmak için bağışladı.

kaynak: ceostudent

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

tatil

hayatları bitiyor. tatil uzattılar diyorlar.…

başlık

haber başlığı şu: “öldürülen meslektaşları…

kendim

zihinsel yorgunluk, umutsuzluk, yaptığın işten…

en popüler

kıyı köşe

ismin halleri

Menü