cahilliğin krallığında bir gün daha…

kıyı köşe
kıyı köşe
A+ A-

cahilliğin krallığında bir gün daha ölümle bitti. dünya cahilliği sarıp sarmalamada birbiriyle yarışırken ama orda ama burda hep paya ölüm düşüyor. kimi zaman topluca kimi zaman tek tek. kimi zaman görevi başında kimi zaman pusuda. bir gün öğretmen, bir gün doktor, başka bir gün avukat, mühendis…

öğretmenler için üç ay yatıp bir sürü para alıyorlar diyen kafalar elbette doktora saldırmakta çekinmeyecektir. eczacılar için biçok para kazanıyor diyen kafa elbette hemşireyi de dövecektir. ve bunların çoğu insanlıktan nasibini almamış demokrasinin, hakkın ne olduğunu bilmeyen insanlar. ve o kadar çoklar ki. yani şöyle temel okuma anlama becerisi olmayan %40 insanımız varmış. buradan hareketle cümleyi açayım. yıllar yıllar önce hastanede yatan hastam varken sağlıkçılar hastane önünde basın açıklaması yapmıştı. hastaların muayenesi için sürelerin azaltıldığından tutun, vatandaşın başına gelecekleri anlatan bir açıklamaydı. oysa yanımdaki hasta yakını ise maaşlarının az geldiğini, zam istediklerini anlamıştı.

sağlık siteminin piyasaya devredilmesi için alt yapı hazırlıklarının yapıldığı zamandan beri TTB sürekli açıklama yaptı. sürekli hem meslektaşlarını hem vatandaşı uyarmaya çalıştı. gelin görün ki kulağının üstüne yatan hekimler ve vatandaşlar şimdi de anlamıyorlarsa başlarına gelenleri eyvahlar olsun. son aylarda yine aktif olarak grevler düzenleyen,  mesleğine, meslek onuruna, kamusal hizmete sahip çıkan TTB trollerce hain ilan edilmiş. öğretmen, polis de öldürülmüş onlar grev yapmışlarmıymış…..TTB son olayla ilgili tekrar grev kararı alınca kimi çok bilenler cahilliğin krallığında hainlik payesini bahsetmiş sosyal medyada. neden hain peki? her hakkını arayana dendiği için elbette.

meslek örgütlerinin pek çoğu kamu hizmetinin en sağlıklı, en ulaşılabilir verimli, adil eşit olması için çalışırken mesleğini de korur. bunun için en korkulanıdır ve örgütlü yapılardır. korkulan budur. onun için TTB kapatılsın deniyor. barolar bölündü. hekimleri, öğretmenleri, kamu çalışanlarını kendi örgütlerinden başka koruyacak da yoktur. olmamıştır. her şey gözlerimizin önünde çünkü.

cahilliğin krallığında, bilim insanları boştur. cahilliğin krallığında akıl değil duygu, hukuk değil öfke vardır. cahilliğin krallığında bir tek “ben” vardır. elbet bir gün cahilliğin krallığında da cumhuriyet ilan edilir. demokrasiye geçilir. geçmiş olsun, başımız sağ olsun. bir kez daha…

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

tatil

hayatları bitiyor. tatil uzattılar diyorlar.…

başlık

haber başlığı şu: “öldürülen meslektaşları…

en popüler

kıyı köşe

ismin halleri

Menü