bu iklim değişmeli

kıyı köşe
kıyı köşe
A+ A-

kediye işkence yapanın görüntülerini unutamadan, ayrılmak isteyen kadının öldürülmesini öğreniyoruz. sonra bir başka kadın öldürülüyor işine giderken sokakta. onun sızısı devam ederken bu kez köpeği döven insan kılıklı ADAMI görüyor gözlerimiz. sonra neden olduğu tartışmalı ama gencecik bir canın hayatından edildiği yayılıyor kamuya.

dünyanın başka ucunda, daha bir kaç gün önce üniformalarıyla, kendilerinden olmayan tenden bir canın, sokak ortasında öldürülmesi daha hafızalarda canlı iken. ve kendi tarihimizde “ötekilere” yapılanları biliyorken.

ne abd’de o ilkti, ne yazık ki son da olmayacaktı. belli ki güzel ülkemizde yaşananlar da son olmayacak. çünkü dünyanın her tarafından kendinden olmayanlara karşı aşırı bir şiddet hüküm sürüyor.

ve bu şiddet ikliminde kim, önüne ne geldiyse kelimenin tam anlamıyla hınç alıyor. bu hınç neyin hıncı belli değil üstelik. belli olan, görünen tek şey: öldürülen başka tenden, başka dilden, başka cinsten hatta başka türden.

gerçek iklimde ki değişiklik sanki insanlık uygarlığının da değişimine neden olmuş gibi. sanki topyekün ve uçuruma doğru giden bir akış var. işte bu iklimde bir değişiklik şart. bu iklim ne yaşanılır, ne yaşatılır.

yasaların olmadığı, yasaların uygulanmadığı, güçlünün aklına estiğini yapıp can aldığı bir iklimde herkes ölümle burun burunadır. önemli bizlerin aklı selimi kaybetmemesi. yasaları koyanların, uygulayanların, insanların yaşatılmasından sorumlu olanların da daha titiz, duyarlı olmaları kaçınılmazdır. ölenlerin kimliği değil, kişinin, canlının öldürülmesidir olay. engellenmesi gereken can kayıplarıdır.

suç ortamını doğallaştırmak, can kastlarını daha da arttıracaktır. ve bu kastlarda katillerin tek savunuları benden, bizden değil lafları savunma olamaz. olmamalı. ne amalı ne amasız. dünyadaki en temel, en birinci hak yaşama hakkıdır. dinlerde de yasalarda da. hiç kimsenin bir başkasının canını alma hakkı diye de bir şey zaten olamaz.

 

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

ismin halleri

Menü