bir amerikalı gazzede nasıl ölür:”Rachel Corrie”

ismin halleri
ismin halleri
A+ A-

gazze’ye geleli henüz iki ay olmamıştı ki, 16 Mart 2003 tarihinde iki İsrail buldozerine karşı 8 ISM aktivistinin 3 saatlik direnişi sonrasında öldürüldü. ölümü öncesinde üzerinde parlak, fosforlu, turuncu bir yelek vardı ve megafon kullanıyordu.

öldürüldüğü esnada filistin’deyken tanıştığı dostu eczacı samir nasrallah’ın ailesinin evini yıkmaya çalışan İsrail buldozerinin karşısında duruyordu. buldozer tarafından iki kez çiğnenmesi sonucu kafatası kırıldı, kaburgaları parçalandı ve akciğerleri delindi.

kendi cümlesiyle “ortalama bir amerikalı, ekonomide liberal, siyasette muhafazakar, orta sınıf bir aile.” den gelen corrie capital high school’dan mezun oluşunu müteakip birkaç sanat dersi de aldığı olympia’daki the evergreen state collage’a (evergreen devlet üniversitesi) devam etti. okuluna bir sene ara vererek washington state conservation corps (washington devlet muhafaza kolordusu)’da bir sene gönüllü olarak çalıştı. corrie ayrıca üç sene boyunca haftalık olarak akıl hastalarını ziyaret etti.

evergreen state college’da okuduğu esnada “olympians for peace and solidarity (olympialılar için barış ve dayanışma)” isimli yerel bir örgütte barış aktiviteleri düzenleyerek kendini barışa adamıştır. corrie daha sonra batı şeria ve gazze’de İsrail ordusunun politikalarına karşı şiddet dışı eylemlerle karşı koymaya çalışan international solidarity movement (ISM) (uluslararası dayanışma örgütü)’a dahil oldu. son senesinde gazze’ye gidip ISM protestocularına katılmak ve oympia ve refah arasında ‘ kardeş şehir ‘ projesini başlatmak niyetiyle bağımsız bir öğrenim programı önerdi. Ayrıca ayrılmadan önce olympia ve refah çocukları arasında bir mektup arkadaşlığı projesini organize etti.

dünyanın bir ucundan başka bir ucuna tanımadığı görmediği ortak paydası olmayan insanların haklı mücadelesine hayatını adayacak kadar insan. bütün insanlığa anıt bir son.

hayatıyla ilgili daha çok bilgi için tıklayınız

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

bu iklim değişmeli

kediye işkence yapanın görüntülerini unutamadan, ayrılmak isteyen kadının öldürülmesini öğreniyoruz.…

ismin halleri

Menü