“ben geri döneceğim buraya!”

ismin halleri
ismin halleri
A+ A-

kim hapishaneden çıkarken “ben geri döneceğim buraya!” der ki? hatta defalarca daha girer çıkar. biri var. hatta ünlü birisi. tiyatro oyuncusu turgay tanülkü bu kişi. enteresan bir hayat hikayesi ve insanlık hali.

18 yaşında girdiği cezaevinden 26 yaşında başka biri olarak çıkmış. özgürlüğe ilk adımı atarken “ben geri döneceğim buraya!” diye bir söz vermiş kendine.  kedisi anlatımıyla hapishaneye giriş hikayesi :

“1970 döneminde ulucanlar cezaevi’nde siyasi nedenlerle hapis yattım, 18 yaşımdaydım. Ve uzun dönem işkence gördüm, çocuğum olamayacak kadar ağır işkence gördüm. bizim hayatımız hep bir dram. çok mutlu olan bir kesimden değilim.

ankara’da liseyi bitirmiştim, hukuk fakültesini kazanmıştım. aynı zamanda da konservatuar sınavlarını da kazanmıştım. tutuklandıktan sonra Ulucanlar cezaevine gönderildim. kendimi ve koğuştaki ağabeylerimi eğlendirebilmek için fıkraları oynuyordum koğuşun ortasında… Tiyatroyu küçük küçük koğuşa sokmuştum. epey zaman böyle devam etti.
annemler beni almanya’da biliyordu. çünkü o zamanlar radyoda arananların listesi okunurdu, yakalandıktan sonra listeden ismin çıkardı. ben yakalandığım için listede ismim yoktu. onlara almanya’da olduğumu söylemişlerdi. haliyle benim hiç ziyaretçim gelmiyordu.
yıllar sonra suçumun olmadığı anlaşıldı. 26 yaşımda çıktım cezaevinden. tam sekiz güzel yılım gitmişti…
ama çıktığım gün kendime bir söz verdim; cezaevine tekrar gideceğim! 1981 yılında mahkumlarla gönüllü olarak tiyatro yapmaya başladım. gönüllü olunca idarenin de işine geliyordu. ders yapıyordum orada. her gün gidiyordum cezaevine. mahkumlardan bir grup oluşturdum, ilk oyunumuzu o zaman sahneye koyduk.”

1981’den beri girip çıkmadığı cezaevi kalmadı. Üstelik o sadece mahkumların değil, onların çocuklarının da hayatlarına umut olmuş. 14’ünü cezaevinden aldığı 23 evladı var. Ve o evlatlardan çoğu üniversiteyi onun sayesinde bitirip hayata atıldı. Hatta içlerinden biri, hukuk okuyup savcı oldu!

daha ayrıntılı bilgi için röportaj şurda

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

bu iklim değişmeli

kediye işkence yapanın görüntülerini unutamadan, ayrılmak isteyen kadının öldürülmesini öğreniyoruz.…

ismin halleri

Menü