amin maalouf kitaplığı

listelerim
listelerim
A+ A-

önce akıcı bir dil, sürükleyici bir anlatım ile bağlıyor okuyucuyu. bir de bu coğrafyanın geçmişine, insanlarına meraklıysanız diğer kitabını elinize alırsınız. tarih içinde gezinirken ortadoğuyu, halkları bir bir tanıyor dünyayı daha iyi anlamlandırma da rehberlik ediyor amin maalouf.

1949’da beyrut, lübnan’da doğdu. annesi türk kökenli mısırlı, babası melkite katolik cemaatindendi. ekonomi ve toplumbilim okuduktan sonra gazeteciliğe başladı. lübnan’da iç savaşın çıktığı 1975’e kadar Lübnan’da gazetecilik yaptı. bu tarihte paris’e göç etti. çeşitli yayın organlarında yöneticilik ve köşe yazarlığı yapmış olan maalouf, bugün vaktinin çoğunu kitaplarını yazmaya ayırmaktadır.

kitaplarında genellikle doğuya ait öğeleri çok iyi işlemektedir. doğuya ait gelenek ve görenekleri kitaplarında mutlaka tanıtır. kitaplarında doğu halklarının neden geri kalmış olduğu konusunda analizler ve tespitler yapmaktadır. kitapları roman tarzında yazılmış da olsa sosyolojik temalar kitaplarında sürekli olarak işlenir.

eserleriyle bir çok ödülde alan maaloufun türkçeye çevrilen kitaplarını listeledim.

 • afrikalı leo
  yayımlandığı yıl fransız – arap dostluk ödülü’nü kazanan roman anı, günlük şeklinde yazılmıştır. leon, günümüzde bir “klasik” olarak kabul edilmektedir.eser iki dinin; islam ve hristiyanlık, birbirlerine ve onlara inanan insanlar üzerinde oluşan karşılıklı etkileşimi ve benzerliklerini ortaya koymaktadır.1489’da granada’da doğan, 1488’den 1527’ye kadar her geçen yılı oğluna, kendi yaşadıklarını, anne ve babasından dinlediklerini tarihi gelişmelerle birlikte bir anı defterine aktarımı olan kitap, gezgin afrikalı leo (Hassan el-Wazzan)’ın hayatında önemli değişikliklerin yaşandığı dört şehrin isimleriyle dört bölümden oluşmaktadır: granada, fes, cairo ve roma.
 • semerkant
  yapıt, ömer hayyam’ın rubaiyat adlı elyazması eserinin 1072 yılında semerkant’ta başlayan ve 1912’de titanik’te biten hikâyesini ele alıyor. yazar kitabında özetle, tüm olanları benjamin’in anlatısıyla aktarmış ve tarihe damgasını vuran üç önemli şahıs ile 20. yüzyıl başlarında iran’da gerçekleşen modernleşme çabalarını bu romanın esas teması olarak oluşturmuştur. ömer hayyam’ın cihan adlı kadın şairle yaşadığı aşk ve benjamin ile şirin arasında geçenler yine yazarın usta kalemiyle tüm olaylar arasında eritilerek sunulmuştur.
 • ışık bahçeleri
  diğer romanlarında olduğu gibi yine bir karakterin yaşamı üzerinden dünyaya açılarak yapıtını kuruyor. mani’nin inancı ve öyküsü hıristiyanlık çağının şafağında, isa’nın ölümünden iki yüz yıl sonra başlar. bizim çağımızın da kahramanı olabilecek mani, yaşam öyküsüyle, son nefesine kadar savunduğu inancının oluşturduğu kişisel tarihiyle, o dönemden yani II. yüzyıldan beri hala varolan politik sorunlara da işaret etmiş oluyor.mani’den bugüne, ”sanat ve coşku kaynağı olan kitaplarından, bağışlayıcı dininden, coşkulu arayışlarından, insan, doğa ve tanrısallık arasında uyum isteyen çağrısından geriye” çok az şey kalmış olsa da; bağnazlık ve iktidar hırsı yapıtını yok etmeye çalışsa da amin maalouf onun aydınlıklar’a açılan inancını ele alıyor ve Mani’nin öyküsüyle bugüne ”ışık” tutuyor.
 • beatrice’den sonra birinci yüzyıl
  eser , erkek çocuk doğumuna yol açan bir ilacın bulunması sonrasında dünyada kadınların azalması , bunun etkileri ve ortaya çıkan durumlar üzerine gelecekte geçen bir roman

 

 

 

 

 • tanios kayası

mehmet ali paşa’lı yılların mısır’ı. güzelliğini çarmıh gibi taşıyan bir kadın: lamia. lamia’nın gölgesine sığındığı bir şeyh: francis. yasak aşk meyvesi bir oğul: tanios. başka bir kadın: esma. bir serüven ve sadakat romanı… yazara ünlü “goncourt” ödülünü getirmiştir.

 • doğunun limanları
  ikinci dünya savaşı’nda filistin ve lübnan’da yaşanan bölünmeleri anlatır ve orta doğu’daki olaylara üstü kapalı çözümler sunar. romanın baş kahramanı; annesi ermeni olan, isyan isminde bir osmanlı prensidir. isyan müslümandır ve bir yahudi ile evlenir. İnsanların hepsini kardeş olarak görür, ırk ayrımı yapmaz.
 • yüzüncü ad: baldassare’nin yolculuğu
  doğu’da yaşayan son cenevizliler’den olan baldasarre embriaco, 1665’te yaşadığı yer olan lübnan’nın cübeyl kentinden kaybettiği bir kitabı bulmak için yollara düşer.incil’e göre ertesi yıl, yani 1666 yılı dünyanın sonu olacaktı.bu sonu engelleyecek tek şey allah’ın var olduğuna inanılan “yüzüncü ad”ıydı. ünlü bağdat’lı yazar ebu mahir el-mazandarani tarafından yazılmış ve kimselerin görmediği bir kitapta bu adın yazıldığı dedikoduları dolaşmaktadır. adı geçen kitap yedi sekiz yıl önce cübeyl’e sığınmış yaşlı ve yoksul bir müslüman olan hacı İdris tarafından baldassare’a armağan edilir. ancak, yaşlı adam kitabı baldassare’a verdikten hemen sonra ölür…
 • yolların başlangıcı
  kitapta amin maalouf’un kendi ailesinin yakın geçmişini işleniyor. yazar annesinin kendisine verdiği aile arşivine ait bir bavuldan yola çıkarak ailesinin hikâyesini yarı objektif ve kurgusal bir tarzda ele alıyor. kitabın ana karakterleri yazarın dedesi Butros ve kardeşi cebrail. ailesinin öyküsüyle beraber osmanlı imparatorluğu’nun son zamanlarına ve atatürk ile ilgili ilginç bilgiler de veriyor. ailesinin dağıldığı geniş coğrafyada gezerek onlardan kalan izlerin peşine düşüyor.
 • doğudan uzakta
  kaderin ve tarihin acımasızlığında terk ettikleri yurtlarına dönen bir grup arkadaşın hikâyesini anlatıyor. doğu’dan uzakta, bir yüzleşmenin romanı: gençliklerinin en güzel dönemlerini bir arada geçiren, ülkelerinde patlak veren iç savaştan sonra farklı yerlere dağılan ve yıllar sonra, eski arkadaşlarından birinin cenazesi için tekrar ülkelerine dönen bir grup arkadaş… açıkça belirtilmese de lübnan iç savaşı’nın getirdiği yıkımlara ve ortadoğu coğrafyasının kültürel, tarihsel ve toplumsal sorunlarına dair çok çarpıcı gözlemlere de yer veren doğu’dan uzakta’da maalouf, yine en iyi bildiği şeyi yapıyor: doğu’yu anlatıyor.

 

 

 

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

ismin halleri

madalyanın onuru

Bir yarışta (resme bakın), Kenya’yı temsil eden atlet Abel Mutai,…
Menü