aile oturmasına gelir gibi – yalan tanrısı

karınca
karınca
A+ A-

sen miydin kapımı çalan. sen miydin parmak ucunda yürüyüp uykumu bölen. sen ne onulmaz bir şeysin. sen mi çocuklarımızı yaşatacaksın. korkak parmak uçlarını rahat bırak. ödlek dudaklarını dedikodu eder gibi rahat bırak. o zaman çocuklarımız yaşar. bak uyuyorum hala. anadilimde uyuyorum. bütün dillerin ninnisiyle uyuyorum.

doğduğum coğrafyada hülyadayım. ne mutlu diyorum ne mutlu. ne kahramanım diyorum sonra. cenazede saf tutuyorum. slogan atıyorum. övünüyorum beni ben yapmayan ne varsa hepsiyle. benim dışımda, irademin tek nefes katkısı olamayan ne varsa hepsiyle gurur duyuyorum. çoğunluk gibi.

sokakları görülmez kılan kapıların ardında kalan ağlamalarımız yetim. sahiplenmedik bir gün bile kendimizi çünkü. akşamların ışıksız öksüzlüğünde debelendikçe debeleniyoruz. gırtlak arıyoruz kendimiz gibi nefesi kokan gırtlaklar. gözün üstünde kaş bulundurmaktan daha büyük hainlik olabilir mi? zaten. doğduğun toprağın karasını kaderin çatlak izlerini derinde taşımadan daha büyük günah da olmaz değil mi. olmaz. olmaz kesinlikle olmaz diyerek. öfke nöbetlerinden çıkamazken, aynalarda kendimize en kallavi küfrü, tehdidi etmenin bahtiyarlığı sarhoş ediyor.

o kadar çok o kadar kuyu var ki. her kuyuya bir deli sürekli taş atarken o taşların peşinden seyrediyoruz. çıkarmaya çalışıyoruz bin bir emekle. tam çıkaracakken diğer kuyuya başka bir deli taş atar. hoop orada birikiriz. o kuyu senin bu kuyu benim ömürlerimiz törpüleniyor. dilimiz kuruyor. kuyuların başındaki deliler çok mutlu. keyifleri yerinde. sırtlarımızı sıvazlıyorlar. çok seviyorlar bizi. biz onların kahramanıyız. bize muhtaçlar. öyle diyorlar. öyledir herhalde. öyle değil mi? aklımı karıştırma benim. öyledir.

bak huzurumu bozdun. kafamı karıştırdın. aynalarımı kırdın. tamam kabul ediyorum. hazır huzurum kaçmışken gel bakalım. sesli gel. aile oturmasına gelir gibi gel. maç seyretmeye gider gibi kalabalık gel. her coğrafyadan gel. her dilden gel. camiden çık gel. kiliseden çık gel. sen olarak gel. kitaplarınla gel ama çabuk gel artık. sahi sen miydin gelen. yaşamamız için uykumuzu bölde gel. biliyorum bölücüsün. önce uykumuzu böl. ekmeğimizi bölenler gibi. gel hadi.

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

bu iklim değişmeli

kediye işkence yapanın görüntülerini unutamadan, ayrılmak isteyen kadının öldürülmesini öğreniyoruz.…

ismin halleri

Menü