ah kapitalizm vah körlüğümüz…

kıyı köşe
kıyı köşe
A+ A-

mütedeyyin, muhafazakar bir haber sitesinde şöyle bir habere rastladım. uygur türklerinin bayrağının motifleri, rengi ile tuvalet halısı yapılmış. buna tepki gösteriyordu. ciddi tondan, bayrağın önemine dayanarak. nasıl olur da bir milletin bayrağı tuvalet halısı yapılırdı.

sonuna kadar haklılar. ancak görmemiz ve dahası bilmemiz gerekenler de var. ilki şu aynı ya da benze firmalar abd, ingiltere, italya, almanya gibi ülkelerin bayrağını da aynı iş kullanmışlar. alış veriş sitesinde 3200 ürün taradım ki hala binlerce vardı. meyve desenlerinden hayvanlara, çizgi film karakterlerinden film karelerine kadar binlerce desenden tuvalet halıları vardı.

özellikle abd’de bayrağın kullanılmadığı yer yok gibi. kıyafetlerden iç çamaşırına kadar. ve bu ürünlerde de kullanılmış. şurası da ilginçtir papalık, kilise gibi kurumlarla da ciddi şakalar ve iğnelemelerden de kaçınmazlar.

oysa bizim için bayrağın olacağı yerler vardır, olmayacağı yerler vardır. hele eskiden her yerde zaten kullanılamazdı. hatta siyasi partiler, sendika, dernekler bile logolarında bayrak kullanılması yasak diye biliyorum. çünkü bir ülkenin bütünlüğünü temsil ediyor.

bir de bütün kuralları koyan, her şeyi meta olarak kullanan bir sistem var tabi. hani çoğunluğun sesini çıkarmadığı sistem: kapitalizm. tabi bir çok kimse anti-emperyalist, anti-kapitalist gibi konuşabilir ama bu konuşmalar içerikten yoksundur. abd karşıtlığı gibi örneğin.

o kapitalizm ki che resimlerini de zikir matikleri de bayrakları da kullanacak elbette. satıldığı, talep gördüğü sürece pazarda tutacaktır. ki aynı firma gayet islami ürün de satarken hiç alakasız başka bir ürün de satabilir. mesele arz taleptir onlar için. haber de saldırı gibi görülen olay tamamen ticaridir.

elbette avrupa’da da ayrımcı politikacılar görüyoruz. ırkçı, faşist sözler tavırlar sergileyenleri biliyoruz. ama bu olay kapitalizmin bir yüzüdür ve kimi kesimler bunu kaçırdığı için eleştirileri sığ kalıyor. kapitalizme, abd’ye ya da emperyalizme.

ne diyordu birileri? gölgesini satamayacağı ağacı keser miydi o söz?

Paylaş:

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilir

facebook

instagram

twitter

en yeniler

en popüler

kıyı köşe

ismin halleri

madalyanın onuru

Bir yarışta (resme bakın), Kenya’yı temsil eden atlet Abel Mutai,…
Menü